Dobar turistički vodič može da zaradi i do 120 € dnevno

U Srbiji je registrovano oko hiljadu turističkih vodiča, a svi koji se bave tim poslom moraju imati licencu Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, koje će u septembru raspisati konkurs za školovanje 14. generacije. Prema podacima iz Udruženja turističkih vodiča, dobar vodič u sezoni može dnevno da zaradi od 60 do 120 evra.

Turistički vodiči mogu raditi samostalno ili biti stalno zaposleni u turističkim agencijama, koje su u obavezi da angažuju isključivo lice koje ima uverenje o položenom stručnom ispitu za obavljanje tog posla. U sektoru za turizam Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, kandidat nakon položenog ispita dobija licencu, legitimaciju i oznaku. 

Jasna Dimitrijević, direktor Turističke organizacije Beograda, rekla je da u prestonici, gde je registrovano oko 500 vodiča, za sada najviše posla imaju oni koji govore engleski, italijanski i nemački jezik. 

– Beograd se razvija u atraktivnu turističku destinaciju, konkurentnu gradovima u regionu što znači da će biti potreban i veći broj vodiča koji govore po dva-tri jezika – kaže Dimitrijević 

I potpredsednik Udruženja turističkih vodiča Srbije Zorica Arsić istakla je da 80 odsto vodiča govori samo engleski, tako da nedostaju vodiči koji govore druge strane jezike, kao što su francuski, nemački, ali i ruski jezik. 

– Članovi udruženja svoje usluge uglavnom pružaju preko turističkih agencija i turističkih organizacija Srbije i Beograda, a ređe turisti njihove podatke nađu na sajtu – rekla je ona. 

Prosečna dnevnica turističkog vodiča kreće se od 60 do 80 evra, međutim, vodiči koji dobro poznaju teren, u određenim situacijama mogu dnevno da zarade 120 evra, jer se vrhunska usluga isplati i agenciji i turistima, kažu u Udruženju turističkih vodiča. 

Polaganje ispita košta 16.000 dinara 

Za polaganje teorijskog dela ispita treba izdvojiti 16.000 dinara, a kandidat po dobijanju licence može pružati usluge turističkog vodiča gostima u zemlji i u inostranstvu. 

U teorijskom delu ispita kandidati moraju savladati gradivo iz više oblasti, kao što su osnove turizma, agencijsko i hotelijersko poslovanje, turistička politika i nacionalna istorija, dok praktični deo ispita obuhvata vođenje turističke grupe. 

Nastavu za buduće vodiče organizovaće Viša politehnička akademija i brojne privatne obrazovne ustanove. 

Izvor: 24sata
(27.maj)

Pogledajte još