Aparat za kompresiju vraća u život
BOSTON, 04. jun 2009. (FoNet) - Efekat koji nije moguće postići ručnom kompresijom grudnog koša, kao prvom pomoći kad srce prestane da radi, obezbediće novi mobilni aparat za kompresiju.
Preliminarna istraživanja u Sjedinjenim Američkim Državama ukazuju da su pacijenti na kojima je ovaj aparat primenjen imali 35 odsto veće šanse da stignu živi do prijemnog odeljenja u bolnici, od onih na kojima je primenjena manuelna kompresija grudnog koša.
Američka Administracija za hranu i lekove već je odobrila nekoliko modela ovog aparata. Ali američko Udruženje kardiologa traži dodatna istraživanja, da bi se obezbedilo ne samo povećanje krvnog protoka, nego i potpuni oporavak većeg broja pacijenata.
"Kada nečije srce prestane da kuca, prva stvar koju lekari i hitna pomoć urade, jeste pritiskanje pacijentovog grudnog koša da bi se održao protok krvi. To funkcioniše ali ne savršeno. Kompresija grudnog koša obnavlja svega oko 40 odsto protoka krvi do mozga i svega 20 odsto - do srca.
Zbog toga je čest rezultat čak oštećenje mozga", kaže lekar Pol Pepe a prenosi medicinski časopis "Lancet".
Objašnjenje je, po njegovim rečima, da verovatno ne pritiskamo dovoljno jako, ne dovoljno brzo i možda ne pravimo dovoljno prekida da bi moglo dovoljno često ili dovoljno delotvorno da se udahne.
Novi pokretni aparat za kompresiju grudnog koša, na osnovu oblika i veličine ljudskog tela može da odredi potrebnu jačinu i učestalost pritiska.
Kereli Veič je prošle godine u San Francisku doživela srčani udar na sred ulice. Na njoj je primenjen novi aparat tokom gotovo 30 minuta koliko joj srce nije radilo. Ona kaže da je aparat održavao protok krvi i omogućio potrebno kruženje leka koji joj je dat.
"Oduševljena sam aparatom i verujem ne samo da mi je spasao život nego i pomogao da se potpuno oporavim", kaže Veič.