Advokati saglasni: Greškom tužioca ubici blaža kazna

Advokati preciziraju da je Šundić optužen i osuđen za takozvano obično ubistvo umesto za teško, za koje je predviđena kazna od 30 do 40 godina zatvora.

Tokom postupka pojavili su se dokazi da je Šundić počinio teško ubistvo. Utvrđeno je i da je Stela zadavljena s leđa. To dovoljno ukazuje na to da se radi o teškom ubistvu, posebno ako se zna da je zločin bio planiran unapred. Pored toga, motiv ubistva zasnovan je na psihološkim pobudama, odnosno ljubomori“, navode advokati.

Punomoćnici oštećene porodice dodaju da su tokom procesa nekoliko puta tražili prekvalifikaciju dela. Čak je potpisana peticija kao podnesak ušla u spise predmeta.

Nijedan od ovih zahteva nije prihvaćen, pa je kvalifikacija o običnom ubistvu ostala do kraja glavnog pretresa i presude“, kažu Protić i Ivanić.

Oni smatraju da osnovni razlog za ovakav ishod leži u činjenici da pravosudni organi nisu posvetili dovoljno pažnje krivičnom predmetu.

Zamenik javnog tužioca Aleksandra Grbović, koja je dala pravnu kvalifikaciju krivičnog dela, bila je sprečena da prisustvuje suđenjima, već su dolazili njeni zamenici, koji nisu pokazali interesovanje da se ozbiljnije pozabave predmetom i prekvalifikuju delo u teško ubistvo“, istakla je Jelena Ivanić.

PROPUSTI 1. Tužilac nije razmotrio sve dokaze koje je dostavila policija. 2. Više tužilaštvo nije reagovalo tokom suđenja i nisu prekvalifikovali optužnicu iz ubistva u teško ubistvo. 3. Zamenik tužioca Aleksandra Golubović, koja je pisala optužnicu, nijednom nije bila na suđenju. 4. Više tužilaštvo u Beogradu je na svakom pretresu menjalo zastupnika tužbe.

Advokati još tvrde da sud po zakonu nije vezan za ocenu tužilaštva i da je mogao da prekvalifikuje optužnicu.

Dr Milan Škulić, profesor krivičnog prava na beogradskom Pravnom fakultetu, ima drugačiji stav i ističe da u Zakoniku o krivičnom postupku postoji odredba koja reguliše odnos presude i optužbe.

Sud može da menja pravnu kvalifikaciju u odnosu na one iz optužnice, ali samo ako se radi o istom događaju na koji se odnosi i optužnica i samo pod uslovom da bi to bilo povoljnije za optuženog. Iz ovoga proizilazi da se neko ne može osuditi za teže krivično delo ili teži oblik dela od onog za koje je bio optužen. Ako se činjenično stanje na glavnom pretresu izmeni tako da ukazuje na neko drugo delo ili teži oblik dela, onda tužilaštvo može da izmeni optužnicu, odnosno da je prekvalifikuje. Ako tužilaštvo to ne učini, sud je vezan onim što je navedeno u optužnici“, kaže profesor Škulić.

Izvor: Blic

Pogledajte još