Sirijski ministar inostranih poslova: Borimo se protiv kanibala i terorista
Al Moalem je, takođe, optužio SAD, Veliku Britaniju i Francusku da su blokirale pokušaje da se imenuju stvarni počinioci hemijskih napada u Siriji.
Prema njegovim rečima, "teroristi", koji se bore protiv vladinih snaga, dobijaju hemijsko naoružanje, ali nije naveo imena zemalja optuženih za isporuku.
On je naglasio da je veoma jasno da se pojedini ogranci Al Kaide bore u građanskom ratu u Siriji, ali da to neke zemlje ne žele da priznaju.
"Scene ubistava, masakra i konzumacije ljudskog srca emituju se na televizijskim ekranima, ali to ne utiče na nesavesne. Nedužnim civilima odsecaju se glave i stavljaju u vatru samo zato što ne prihvataju nasilnu ekstremnu ideologiju i abnormalne stavove Al kaide", ističe šef sirijske diplomatije.
Na video snimku emitovanom u maju ove godine prikazan je član oružane sirijske opozicije kako jede ljudsko srce dok telo sirijskog vojnika leži u blizini. Na drugom emitovanom snimku pobunjenici su pekli glavu sirijskog vojnika.
Al Moalem je naglasio da je njegova Vada posvećena političkom rešenju sukoba, koji je nazvao "ratom protiv terora", a ne građanskim ratom, kako je to međunarodna zajednica činila u proteklih nekoliko meseci.
Mualem je uporedio "invaziju stranih terorista" širom Sirije sa napadima na SAD 11. septembra 2001. godine.
"Stanovnici Njujorka su bili svedoci razaranja koje je načinio terorizam i sagoreli su u vatri ekstremizma i krvoprolića - isto tako i mi sada patimo u Siriji", naglasio je Mualem.
On se zapitao i kako je moguće da neke zemlje koje su "napali isti teroristi kao i Siriju, tvrde da se bore protiv terorizma u svim delovima sveta, a to podržavaju u mojoj zemlji", prenela je agencija Rojters.
Savet bezbednosti UN je u petak usvojio rezoluciju kojom se sirijski arsenal hemijskog oružja stavlja pod međunarodnu kontrolu, podržava plan političke tranzicije u Siriji iz juna 2012. i poziva na što skorije održavanje međunarodne konferencije radi njegove implementacije.
Neredi u Siriji izbili su u martu 2011. godine i prerasli u sukob koji je, prema podacima UN, odneo više od 100.000 života.