U Srbiji se reciklira samo 15 odsto otpada
Prema podacima kompanije "Ekostar Pak", potencijal domaće reciklažne industrije ilustruje podatak da u Srbiji danas postoji 2.200 firmi koje se bave sakupljanjem i reciklažom otpada, za razliku od 2009. godine kada ih je bilo 200.
Belgija, Francuska, Švajcarska, Nemačka, Austrija, Češka i Luksemburg, evropski su lideri u recikliranju ambalažnog otpada.
Austrija, koja ima približno isti broj stanovnika kao Srbija, od skoro milion tona ambalažnog otpada godišnje reciklira oko 80 odsto, odnosno oko 800.000 tona.
U "Ekostar Paku" navode da je u Srbiji prošle godine reciklirano svega 68.000 tona ambalažnog otpada, a stiče se utisak da veliki broj građana u nedovoljnoj meri shvata važnost očuvanja prirodnih resursa i još ne uočava sve prednosti koje donosi ponovno iskorišćavanje sirovina.
Recikliranje donosi čistiju okolinu i veliku uštedu, ali je za to potreban veći doprinos čitavog društva.
Sortiranje i odlaganje ambalažnog otpada, koji se potom reciklira, i dalje najviše zavisi od entuzijazma odgovornih sugrađana čiji se broj uvećava iz godine u godinu, kao i velikih napora koje ulažu sakupljači, operateri, malobrojne kompanije i predstavnici lokalnih vlasti.
Nacionalni cilj na ovom polju podrazumeva povećanje količine recikliranog otpada svake naredne godine i na ostvarenju tog cilja radi se veoma predano.
Iako je do sada došlo do velikog pomaka u razumevanju i sprovođenju aktivnosti u ovoj važnoj oblasti, građani Srbije još nisu stekli naviku za pravilno odlaganje ambalažnog otpada.
Ipak, pravilnim odlaganjem ambalažnog otpada smanjuju se divlje deponije i na taj način minimalizuje njihov loš uticaj na čistoću vazduha u okruženju.
Na teritoriji Beograda sada postoji jedna sortirna stanica u kojoj se odvaja ambalažni otpad, a potom šalje na recikliranje, a u Srbiji ima svega devet takvih stanica uz potencijal da se sa porastom broja recikliranog otpada, prošire kako kapaciteti, tako i broj sortirnih stanica, pokazuju podaci firme "Ekostar Pak".
Izvor: Blic