Mihajlović: Srbija jača energetsku efikasnost
Ministarka Mihajlović izjavila je u Bukureštu da su glavni ciljevi razvoja srpske energetike otvaranje i razvoj tržišta energije, povećanje energetske efikasnosti i učešća obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji na 27 odsto do 2020. godine.
"Srbija je posvećena usaglašavanju propisa iz oblasti energetike sa regulativom Evropske unije u oblasti životne sredine, ali uz očuvanje energetske bezbednosti", rekla je Mihajlovićeva na sednici Poslovnog foruma "Kina i zemlje Istočne Evrope" koji se održava u Bukureštu, saopštilo je Ministarstvo energetike.
Ona je istakla da je u sadašnjoj fazi procesa evropskih integracija za Srbiju od posebnog značaja članstvo u Energetskoj zajednici Jugoistočne Evrope.
Mihajlovićeva je naglasila da Srbija ima značajan potencijal da poveća energetsku efikasnost i korišćenje obnovljivih izvora energije, ali da to nije dovoljno za zadovoljenje celokupnih energetskih potreba zemlje, naročito ukoliko srpska privreda želi da se razvija.
Zbog toga je, kako je navela, neophodno koristiti sve raspoložive resurse na ekološki održiv način, uključujući i ugalj, kao najznačajni energetski resurs Srbije.
Ona je podsetila da je prošle sedmice Elektroprivreda Srbije (EPS) potpisala ugovor sa kineskom kompanijom CMEC za izgradnju novog bloka termoelektrane kapaciteta 350 megavata, prvi energetski kapacitet veće snage posle skoro 25 godina u Srbiji.
"U oblasti nafte i gasa, Srbija će u narednim godinama biti upućena na svoje susede u regionu i projekte koji će omogućiti diverzifikaciju pravaca snabdevanja. To uključuje izgradnju gasnih interkonekcija sa susednim zemljama, kao i učešće u projektu izgradnje gasovoda Južni tok", objasnila je ministarka energetike Srbije.
Srbija bi, po njenim rečima, "trebalo da trebalo svoj ekonomski razvoj bazira na uravnoteženoj saradnji, koristeći iskustva i znanje velikih zemalja Istoka, poput Kine, Indije i Rusije, a istovremeno nastavljajući svoj put ka EU, kao jedna od zemalja koja Evropi i pripada".
Izvor: Beta