Naša (ne)sinhrona spoljna politika!
Dolazak beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka, čija je zemlja pod sankcijama Evropske unije, navodi na utisak da se spoljna politika Srbije ne vodi usklađeno na Andrićevom vencu i u Nemanjinoj ulici. Međutim, savetnica predsednika Srbije za medije kaže da je ta poseta dogovorena odavno.
"Poseta je ugovorena jako davno. Predsednik se konsultovao sa evropskim ambasadorima o tajmingu posete i zaista tu nije bilo nikakvog problema. To je jedno tradicionalno prijateljstvo, koje traje više od dvadeset godina i mi imamo zaista sjajne bilateralne odnose. On će doći da se vide načini kako da se ekonomski odnosi još više unaprede", kazala je Stanislava Pak.
Ona dodaje da i premijer Srbije odranije zna za posetu Lukašenka. "Naravno da je bio obavešten i naravno da to podržava. Znači, spoljna politika je jedinstvena. Ako tu postoji nekakvih nedoumica, zaista bih želela da vas razuverim. Dakle, komunikacija je stalna i spoljna politika je sinhrona i jedinstvena", ističe Stanislava Pak.
S druge strane, nekadašnji ambasador Srbije u Ukrajini i član foruma za međunarodne odnose Dušan Lazić ističe da Srbija ne može da sedi na dve stolice. "Glavno pitanje je da li je to u suštini jedna politika koja izražava interese jednog pouzdanog partnera, ili je da tako kažem jedna politika jedne zemlje vrdalame", kaže on.
Lazić navodi da ima istine u stavu da je Srbija ekonomski i politički previše mala da bi uvodila sankcije drugim zemljama, ali i dodaje da će doći trenutak kada će morati da se opredeli za jednu stranu.
"Za vreme Janukoviča Ukrajina je jedan duži period vodila upravo politiku sedenja na dve stolice i videli smo kako se za tu zemlju i taj narod to tragično završilo ili će se završiti. Iz toga bi mogli da izvučemo određene pouke i za našu politiku", dodaje Lazić.
Do izvlačenja pouka, čini se da Srbija i dalje ostaje, s pravom ili ne, okrenuta i ka Briselu i Vašingtonu, ali i ka Moskvi i istočnim zemljama.