Ceo grad ispod ulica Beograda

Veliki broj građana koji svakodnevno prolazi Knez Mihailovom i Kalemegdanom verovatno ni ne sluti da se nekoliko metara ispod njihovih nogu kriju ostaci jednog celog grada – antičkog Singidunuma. 

Uz malo mašte, moći ćete da vidite sve ono što je nekada moćna rimska imperija sagradila ispod sadašnjeg Beograda ako krenete u šetnju „antičkim Singidunumom“.

Šetnja „antičkim Singidunumom“ je novi program koji je Turistička organizacija Beograda uvela ove godine i održavaće se svake nedelje u 11.00, po ceni od 200 dinara. Tokom ove dvosatne šetnje kroz istoriju možete otkriti mnogo toga o gradu koji je na ovom mestu postojao pre Beograda, kao i videti neke njegove ostatke. 

Na samom početku saznaćete da ime Singidunum potiče od Kelta, koji su na ovim prostorima bili pre Rimljana. Zbog dobre strateške pozicije Beograda na dve reke česte su bile borbe za vlast u istom, a ključ izgradnje antičkog Singidunuma počinje sa dolaskom rimske Legije IV Flavije u prvom veku.

- Oni su napravili kastrum, odnosno logor na Kalemegdanu koji je imao oko 20 hektara, a posle se oko njega razvio ceo grad na 35 hektara. Civilno naselje se je bilo između Trga, Gospodar Jovanove, Kralja Petra i Kosančićevog venca, a Vasina i Knez Mihailova su vodile do ulaza u logor. 

Centar tog naselja, odnosno antički trg bio je u blizini platoa kod Filozofskog fakulteta. Klupice koje se danas nalaze na tom platou su replike originalnih rimskim termi, koje su pronađene prilikom izgradnje Kapetan Mišinog zdanja – otkriva turistički vodič Ljubomir Panić. 

Rimljani su bili veoma civilizovani tako da su već tada imali izgrađen vodovod od opeke, koje generacije posle njih nisu mogle lako da sruše. Postoje dokazi da su se još tada grejali parom koji se nađeni na ruševinama Narodne biblioteke, srušene u bombardovanju u II svetskom ratu, a zanimljivo je i rešenje koje su našli za groblje.

(old_image)- Ispod Narodne banke nalaze se ostaci Jupiterovog hrama, a na Kosančićevom vencu bio je elitni deo grada na šta upućuju ostaci nekadašnjih vila. Sa druge strane, pošto su Rimljani spaljivali pokojnike, na mestu Matematičkog fakulteta se nalazila velika lomača, a groblje je bilo na obodima grada – kaže Panić. 

U Beogradu su prilikom obnove Gradske biblioteke (1983-86) u njoj otkriveni ostaci zida sa kula na Kalemegdanu i vodovoda. Iako je prvobitno zamišljeno da tu stoje knjige, od toga se odustalo pa je nazvana Rimska dvorana i u njoj su i dalje ostaci iz vremena Rimljana. 

Inače, u Beogradu se često dešavalo da se prilikom radova, poput renoviranja šina kod Kalemegdana ili izgradnje garaže Gradske skupštine pronađu ostaci iz starih vremena. Zbog toga nije isključeno dase  u narednom periodu pronađu još neki tragovi antičke kulture koja se krije ispod modernog Beograda..

Prijave za obilaske grada 

Zainteresovani za ovu turu mogu se prijaviti u Turističko-informativnom centru u podzemnom prolazu ispod palate „Albanija“ (telefon 26-35-633). 

Na istom mestu mogu dobiti obaveštenja i ostalim "šetajućim" turama po gradu: šetnja kroz beogradsku varoš i tvrđavu, stari Zemun, bogomolje Beograda, Topčider, Skadarliju, „Zeleni šal“, Avalu, Botaničku baštu, Antička tura, kao i šetnja tragovima Danila Kiša, Ive Andrića, Dositeja Obradovića i Branislava Nušića. 

Izvor: Blic
15. april

Pogledajte još