NAPRAVITE KOJI KORAK VIŠE: Šetnja ima mnogobrojne blagodeti za vaš organizam
Da biste uspešno kontrolisali telesnu težinu i održavali zdravlje, dnevno bi trebal da pređete oko 10.000 koraka. Ta brojka čini se mnogo, naročito ako imate kancelarijski posao i mnogo vremena provodite u automobilu. Ali spasa ipak ima!
Naime, stručnjaci ističu da je i samo 1.000 koraka više dnevno dovoljno da se u vašem telu dogode značajne promene. Hiljadu koraka iznosi otprilike 800 metara što je brojka koju bi svako mogao da zadovolji, bitno je samo da tih dodatnih 800 metara pređete baš svaki dan i rezultat neće izostati.
Neki od lakih načina da više hodate jesu parkiranje automobila na najdaljem mestu od posla, hodanje dok razgovarate na mobilni telefon kao i šetanje do kolege umesto slanja mmejla.
Evo kojih je to pet promena koje se dogode u telu ako svakoga dana pređete 800 metara više odnosno napravite 1.000 koraka više:
1. Srce će se manje naprezati
I najmanja promena iz sedećeg načina života u bavljenje i najjednostavnijom fizičkom aktivnošću kao što je hodanje znatno poboljšava zdravlje i smanjuje rizik od srčanih bolesti. Kretanje omogućava mišićima da jače "pumpaju" krv kroz telo, čime se smanjuju otkucaji srca pa srce radi u normalnijem ritmu.
2. Smanjuje se rizik od moždanog udara
Povećanje fizičke aktivnosti direktno smanjuje rizik od moždanog udara, a pomaže i u kontrolisanju krvnog pritiska, što dodatno smanjuje rizik od moždanog udara. Znači, dvostruki dobitak!
3. Lakše mršavite i poboljšava se nivo holesterola
Hodanjem možda nećete brzo smršati, ali nakon nekog vremena videćete rezultate. Prve rezultate možete da vidite nakon otprilike 10 nedelja (čak i ako ste zadržali nezdrave navike, odnosno ako ste u životnim navikama promenili samo količinu hodanja). Ukoliko imate visok nivo lošeg holesterola, 1.000 koraka više dnevno dovoljno je da to promeni. Više kretanja podstiče sagorevanje holesterola i drugih lipida u krvotoku koji bi inače mogli da oštete krvne sudove.
4. Manje ćete biti pod stresom
Kratka, brza šetnja možda je i najbolji način da razbistrite glavu i rešite se stresa. Naime, dok se krećete, telo proizvodi hemikalije endorfinea odgovorne za dobro raspoloženje te se istovremeno smanjuje nivo kortizola, hormona stresa zbog kog možete da se osećate loše i zbog kog se povećava rizik od mnoštva mentalnih i fizičkih zdravstvenih problema.
5. Kosti će vam ojačati
Bilo kakva aktivnost u kojoj su kosti pod pritiskom težine tela pridonosi jačanju kostiju i smanjuje rizik od osteoporoze. To se događa zbog toga što se kosti pri nošenju težine tela više naprežu i na taj način jačaju. Takav pritisak na kosti takođe podstiče stvaranje novih ćelija u kostima.
Izvor: Zadovoljna.hr
Foto: Ilustracija/Pexels.com