OSAM NAJVAŽNIJIH DOBROBITI: Moćna uloga selena u ishrani
Selen je esencijalni mikronutrijent, odnosno mineral u tragovima koji je izuzetno važan za naše zdravlje i našem organizmu je preko potreban za stvaranje selenoproteina, koji čuvaju ćelije od oksidativnog oštećenja.
Međutim, uprkos svemu tome, o ovome mineralu se retko govori i ne pridaje mu se pažnja koju zaslužuje.
Osam najvažnijih dobrobiti selena:
1. Jača imuni sistem
Selen je esencijalan mineral koji dosta doprinosi jačanju imuniteta. Vrlo je bitan i za proizvodnju glutation-peroksidaze, enzima koji štiti lipide u ćelijskim membranama.
Upravo zbog oslabljenog imuniteta koji može biti i rezultat manjka selena, mnogi ljudi su skloni hroničnim prehladama i gripu.
2. Poboljšava rad mozga i pamćenje
Kratkoročni i dugoročni problemi sa pamćenjem, kao i oslabljen fokus i loša koncentracija, mogu ukazivati na nedostatak ovog minerala.
Zato bi trebalo da povećate doze selena kako biste podstakli rad mozga i poboljšali pamćenje.
3. Štiti od karcinoma
Selen je izuzetno važan antioksidativni mikronutrijent. Ima podmlađujući efekat i štiti od nastanka karcinoma. Osim što štiti od raka, selen može i usporiti rast postojećeg karcinoma.
Jedna nemačka studija, objavljena u časopisu Medizinische Klinik, pokazala je da je kod onih koji su uzimali selen bila manja smrtnost od raka, kao i manja šansa za rak pluća i raka prostate.
Selen takođe igra važnu ulogu i kad je reč o zdravlju dojki. Naime, kod žena obolelih od raka dojke primećene su manje koncentracije selena nego kod zdravih žena.
4. Poboljšava plodnost i kod muškaraca i kod žena
Otežano začeće i slaba pokretljivost spermatozoida takođe mogu biti povezani sa manjkom selena u organizmu. Veliki manjak selena može dovesti i do neplodnosti kod muškaraca, ali i kod žena. Neke studije su pokazale da bi selen mogao smanjiti rizik i od pobačaja.
5. Jača zdravlje srca i krvnih sudova
Niske količine selena u organizmu povećavaju rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Poznato je, naime, da ovaj mineral deluje protivupalno i da podstiče cirkulaciju i protok krvi, čime jača krvne sudove i zdravlje srca.
6. Reguliše rad štitne žlezde
Ovaj mineral, naime, deluje tako da podstiče proizvodnju aktivnih hormona štitne žlezde. Dodatnim unosom selena sprečićete simptome poremećaja u radu štitne žlezde kao što su razdražljivost, slabost u mišićima, nesanica, naglo gojenje, mršavljenje i umor.
7. Ublažava simptome astme
Preliminarne studije pokazale su da selen može ublažiti i simptome astme poput otežanog disanja. Naučnici tvrde da bi ovaj mineral mogao biti dobra dodatna terapija za sve one koji imaju hroničnu astmu.
8. Čisti organizam od toksina i teških metala
Toksini i teški metali negativno se odražavaju na vaše zdravlje. I tu u pomoć uskače – selen. On, naime, na sebe veže teške metale i toksine te pomaže njihovoj eliminaciji iz organizma. Ovaj mineral takođe sprečava da se teški metali vežu na kosti, tkiva, nervni sistem i mozak.
Neki od znakova koji upućuju na ozbiljniji manjak selena u organizmu su - veliko opadanje kose i hipotireoza, odnosno usporen rad štitne žlezde.
Izvori selena:
- brazilski orah (najbogatiji izvor selena u hrani)
- suncokretove semenke
- urme (sadrže tri puta više selena od banana)
- banane
- grožđe
- bobičasto voće
- čija semenke
- zob
- integralni pirinač
- ječam
- beli luk
- kokos
Budući da se selen tokom procesa pripreme hrane na visokim temperaturama može uništiti, najbolje je da jedete hranu bogatu selenom u sirovom obliku.
Doziranje
Baš kao što manjak selena šteti zdravlju, tako nije dobar ni preterani unos selena. Samo su optimalne doze zdrave. Gornja granica toksičnosti selena je 400 mikrograma – tu dozu nemojte premašiti.
Ovo su preporučene doze selena (u mikrogramima):
- deca od 1 do 3 godine: 20 µg/dan
- deca od 4 do 8 godina: 30 µg/dan
- deca od 9 do 13 godina: 40 µg/dan
- deca starija od 14 godina i odrasli: 55 µg/dan
- trudnice: 60 µg/dan
- dojilje: 70 µg/dan
Izvor: Super žena
Foto: Ilustracija/Pixabay.com