Note umesto tableta


Bilo da ste preistorijski lovac koji igra pred slikom divlje životinje u nadi da će je tako lakše uloviti ili moderni čovek, koji ne može da počne dan bez slušalica u ušima, vi ste i nehajno korisnici “Mocartovog efekta”.

Ovaj termin koristi se za lečenje muzikom. Pretpostavlja se da je termin skovan u traganju za kompozitorom koji je istovremeno misteriozan i pristupačan, ali pre svega prostodušan.

Don Kambel je vođen svojom boljkom napisao knjigu Mocartov efekat.Don je muzicar kojem je u 47-oj godini zivota dijagnostikovan ugrušak krvi u mozgu. U pokušaju da nađe sebi leka Don se okrenuo svom muzičkom znanju. Otkrio je da muzika utiče na temperaturu tela, na krvni pritisak, poboljšava funkcije imunog sistema…

Gregorijansko pevanje, na primer, olaksava disanje, možete se lečiti i sopstvenim glasom. Ozbijne studije su otkrile da muzika može uticati na razvoj hipotalamusa i uspostavljana bolje veze između leve I desne strane mozga.

Učesnici jednog eksperimenta su poboljšali snalaženje u prostoru i vremenu, što je, kako se pretpostavlja, snažan vodič ka matematičkoj sposobnosti. Otkriveno je da slušanje neke vrste muzike Mocata i klasike, može uticati na razvoj inteligencije i sposobnost učenja.

U nekim centrima u svetu koristi se Mocartova muzika visoke frekvencije, posebno koncerti za violinu i simfonije da bi se pomoglo deci sa disleksijom, poremećajima govora i autizmom. Nove studije iz 2001. godine, ukazale su da Mocartova muzika može da pomogne i u lečenju epilepsije.

Za sada je potvrđeno da muzika pomaže u osolobađanju od stresa, može uticati na umanjenje bola. Muzika ipak nije instant lek za bolest, ali je u nekim istraživanjima dokazamo da muzika doseže do višestrukih područja mozga, više nego jezik sam i da zbog toga može biti prilično efektivna u kliničkom okruženju.

Autizam i bubnjevi

Postoje neke indicije das u bubnjevi dobar lek za autističnu decu i za sve koji žele da podignu raspoloženje i tonus mišića. Bubnjevi su dobar lek i protiv depresije.

Čak i teži oblici multipleskleroze mogu se ublažiti sviranjem bubnjeva i održavanjem ritma.

Posebno je korisno kolektivno bubnjanje, ovakvo sviranje sigurno dovodi do bolje komunikacije, pa ako se komšije bune, samo ih pozovite u društvo.

Bakterije

Smatra se da svaka bakterija ima određenu frekvenciju, gongovi pomažu kod migrene pa uživajte sigurno će svako naći muziku za sebe

Pogledajte još