Kako sprečiti posledice dugog ležanja?
Na dugotrajno ležanje primorani su mnogi koji boluju od raznih bolesti. Budući da dugotrajno ležanje može da donese pacijentu različite probleme i tegobe, važno je na vreme suočiti se sa njima i sprečiti dalji razvitak problema. Ono što se najčešće javlja kao posledica dugotrajnog ležanja jeste dekubitus, koji ume da bude jako nezgodan ukoliko se ne leči na vreme.
Šta je dekubitus?
Dekubitis predstavlja jedan od najčešćih problema koji se javlja nakon i u toku dugotrajnog ležanja. U pitanju je povreda kože i mekog tkiva, koji se javljaju zbog dugotrajnoj izlaganja kože pritisku. Taj dugotrajni pritisak na određenu površinu tela zbog ležanja u krevetu ili sedenja u invalidskim kolicima najčešće dovede do pojave rana. Dekubitus se najčešće javlja kod nepokretnih osoba koje se nalaze u neadekvatnim bolničkim ili kućnim uslovima.
Na nastanak dekubitusa mogu da utiču razni faktori, a sve je usko vezano sa dugotrajnim ležanjem. Primera radi, na pojavu dekubitusa mogu da utiču vlažnost kože koja dovodi do promena u strukturi i samim tim povećava rizik za nastanak i razvoj rana. Osim toga, na dekubitus utiču i neudoban krevet na kojem osoba leži, naborana posteljina i donji veš, kao i sredstva za imobilizaciju.
Rane od ležanja najčešće nastaju na delovima tela kao što su sedalna kost, zglobovi, kuk, koleno, lakat i slabinski deo kičme. Međutim, rane od dekubitusa mogu se javiti na bilo kom delu tela, a dovoljno je samo da on bude izložen konstantnom pritisku. Zbog pritiska površine dolazi do oslabljene cirkulacije i slabijeg snabdevanja kiseonikom, te koža najpre postaje suva i bleda.
Prvi simptom dugotrajnog ležanja jeste suvoća kože na samom mestu pritiska. Osim toga, koža može da menja boju, pa se tako kod bledih osoba javlja crvenilo, dok se kod osoba sa tamnijom kožom javljaju ljubičaste i plave mrlje. Takođe, zahvaćeni delovi kože postaju topli, spužvasti ili tvrdi, a još se i javljaju bol ili svrab u zahvaćenom području.
Kako lečiti posledice dugog ležanja?
Rane od dugotrajnog ležanja najbolje i najefikasnije može da spreči antidekubitni dušek. Antidekubitni dušek neophodan je pacijentima koji zbog određene bolesti moraju da leže u krevetu duže vreme, kako ne bi došlo do otvaranja rana u predelu leđa, laktova, potiljka i zadnjice. Budući da bolest kao što je dekubitus može znatno da oteža život kako samom pacijentu, tako i njegovim najbližim članovima porodice, antidekubitni dušek biće pravi spas u ovakvim trenucima.
Antidekubitni dušek napravljen je od parnih i neparnih redova komora koji su napunjeni vazduhom, a na kojima leži pacijent. Dušek funkcioniše tako što će na njemu uvek jedni redovi komora biti napumpani i na njima će ležati pacijent, dok će drugi redovi biti prazni i na njih se pacijent neće oslanjati svojim telom. Samim tim, pacijent ne vrši nikakav pritisak tokom ležanja. Nakon 10 minuta kompresor ispumpava redove komora na kojima je ležao pacijent, a napumpava one na kojima nije ležao.
Kvalitetan antidekubitni dušek omogući će pacijentima da regulišu vlažnost, jer je u izradi uzeto u obzir da se svaki pacijent prirodno znoji tokom ležanja. Osim toga, smanjuje se maksimalno pritisak i trenje između kože i dušeka, te se obezbeđuje pravilan položaj pacijenta. Takođe, antidekubitni dušek sprečava nastanak dekubitus rana od ležanja, poboljšava kvalitet života i omogućava pacijentu da bude samostalniji.
Osim antidekubitnog dušeka, pacijentima će dobro doći i različita ortopedska pomagala Novi Sad, a samo medicinsko pomagalo pacijenti mogu izabrati u zavisnosti od njihovog stanja i potreba. Ortopedska pomagala učiniće vaš život lepšim i kvalitetnijim, te će značajno smanjiti vaše bolove u leđima, vratu i zglobovima. Najkorišćenija ortopedska pomagala jesu antidekubitne kreme, antidekubitni flasteri i obloge, antidekubitni jastuci i antidekubitni kompresori bez dušeka.
Takođe, postoje i različita ortopedska pomagala koja značajno pomažu i osobama koje imaju invaliditet, ili imaju bilo kakve povrede tela. Na raspolaganju su hodalice, invalidska kolica, kragne za vrat, mideri, nastavci za wc šolju, ortoze za koleno, ruku, lakat, kuk, rame i ručni zglob, ali i različita pomagala za decu i trudnice. Takođe, za one najstarije su tu različiti štapovi, štake, toaletne stolice i mnogi drugi proizvodi.
Iako dugotrajno leženje uzrokovano različitim bolestima može loše da utiče na psihofizičko stanje jedne osobe, uz adekvatna medicinska pomagala taj problem može biti rešen. Vrhunski kvalitet i odličan materijal od kojih se prave ortopedska pomagala i antidekubitni dušeci uticali su na to da se mnogi pacijenti uspešno oporave od dugotrajnog ležanja, koje ume da im donese velike probleme. Zbog toga, već sada sebi obezbedite kvalitetan antidekubitni dušek ili neko ortopedsko pomagalo i usmerite vaš oporavak u dobrom pravcu.
Izvor: Promo
Foto: Ilustracija/Freepik.com