Šešelju 18 meseci zatvora zbog nepoštovanja suda
Izričući presudu, predsedavajući sudija O Gon Kvon je rekao da je pretresno veće van svake sumnje utvrdilo da je Šešelj u jednoj od svojih knjiga objavio podatke na osnovu kojih je moglo biti identifikovano 10 svedoka čiji su identiteti u tom trenutku bili zaštićeni nalogom Tribunala.
U vreme objavljivanja knjige, Šešelj je, prema presudi, bio svestan da su svedoci bili zaštićeni i da je znao da "njihove identitete ne može jednostavno otkriti kako mu se hoće".
Pretresno veće je stoga zaključilo da je Šešelj hotimično prekršio naloge Tribunala o zaštiti identiteta svedoka, ocenjućujući da je time "ozbiljno omeo sprovođenje pravde".
Kao otežavajuću okolnost, sudije su navele "nedostatak kajanja" kod optuženog i široku dostupnost knjige u kojoj su otkriveni identiteti svedoka koju je Šešelj postavio na svoju internet stranicu.
Sudija Kvon naznačio je i da je visina kazne određena s obzirom na "neophodnost da se beshrabre" postupci poput Šešeljevog i da se obezbedi da se oni ne ponove.
Novu kaznu, prema presudi, Šešelj će izdržati nakon što izdrži prethodnu kojom je zbog istog dela osuđen na 15 meseci zatvora. Šešelj ima pravo da uloži žalbu.
Tokom izricanja presude, Šešelj se osmehivao. Sebe je, na početku zasedanja, predstavio kao "univerzitetskog profesora i najvećeg neprijatelja Haškog tribunala".
Kazao je i da se pred Tribunalom neće izjašnjavanti ni o jednom pitanju dok ne bude ukinuta mera nadzora njegovih razgovora sa pravnim savetnicima, koju je krajem prošle nedelje na mesec dana uveo sudski sekretar zbog, kako je obrazložio, sumnje da Šešelj komunikaciju sa saradnicima zloupotrebljava za odavanje poverljivih informacija o svedocima.
Više puta u prethodnim pojavljivanjima pred Tribunalom, Šešelj je najavljivao da će izazvati "bar deset" procesa zbog nepoštovanja suda , kako bi dobio veću kaznu nego u glavnom postupku zbog ratnih zločina u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93, i rad suda učinio "apsurdnim".
Na kraju suđenja u junu, tužilac Brus Mekfarlan je zatražio da Šešelju bude izrečena kazna od tri godine zatvora.
Šešelj, koji se brani sam, sugerisao je u završnoj reči da bi trebalo da bude oslobođen, naglašavajući, istovremeno, da ga presuda "ne zanima".
Šestorica od 11 svedoka, čije je identitete Šešelj po optužnici otkrio, svedočili su, tokom junskog suđenja, u njegovu odbranu. Tvrdili su da su svojevoljno obelodanili svoje identitete i da su Šešeljevim saradnicama dali saglasnost da njihova imena objave u njegovoj knjizi.
Tribunal je Šešelja ranije, u odvojenom procesu, već pravosnažno osudio na 15 meseci zatvora zbog otkrivanja identiteta svedoka. Pravilnikom Tribunala, za nepoštovanje suda zaprećena je globa do
100.000 evra, zatvorska kazna do sedam godina ili obe.
Šešelj je proletos po treći put optužen za nepoštovanje suda zato što nije uklonio knjige i podatke o svedocima sa svoje internet stranice. O navodima proširene optužnice, izjasniće se o krivici u petak, 4. novembra.
Glavni proces, koji je počeo u novembru 2007, uskoro bi mogao biti okončan završnim rečima optužbe i odbrane, pošto je Šešelj odlučio da ne izvodi dokaze odbrane.
U pritvoru Tribunala, Šešelj je od 24. februara 2003., kada se dobrovoljno predao.
HAG, 31. oktobra 2011. (Beta)