Kako pobediti strah od samoće?
Kada se javlja strah od samoće?
Strah od samoće može biti vezan za gubitak drage osobe. U tom slučaju osobi je potrebno vreme da se adaptira na novonastalu situaciju. Kada nekog izgubimo stalno recikliramo osećaj tuge i boli na način da razmišljamo o toj osobi, vidimo njegovu ili njenu sliku pred svojim očima, čujemo njegov glas. Tada nam se čini da bol nikada neće proći. Društvo drugih nam pomaže da razmišljamo o nečem drugom i intenzitet boli nije toliko jak. Dok ponovo ne ostanemo sami.
Strah od samoće može da se javi u mnoštvu drugih situacija. Razlozi su često iracionalni. Na primer:
- Osoba koja veruje da boluje od neke bolesti (umišljeni bolesnici) može osetiti vrlo intenzivan strah od samoće, jer neće biti nikoga ko bi joj pomogao i pozvao lekara ako se nešto loše dogodi;
- Mala deca koja se boje čudovišta ako ostanu sama (što predstavlja normalnu razvojnu fazu)
- Osoba koja kada je sama nema nikakvu inicijativu i veruje da je nesposobna za samostalan život, jer je paralizovana anksioznošću;
- Osoba koja veruje da nije zaslužila da bude s drugima, da nije dovoljno dobra ili zanimljiva pa se zato povlači, ali se istovremeno boji samoće;
- Osoba koja duboko veruje da će u životu ostati sama, pa pristaje na partnerski odnos koji joj ne odgovara što može biti povezano s uverenjem "ja ne vredim ako nisam u vezi"…
S obzirom na sve navedene primere kojih može biti mnoštvo, jer su uzroci straha od samoće vrlo individualni i terapijski proces je individualan. Terapeut u radu s klijentom prvo radi na otkrivanju uverenja koja se nalaze iza straha. Ta se uverenja povezuju s ličnom istorijom klijenta u smislu roditeljskih poruka, traumatičnih iskustava itd.
Strah od samoće najčešće je simptom, a u terapeutskom radu tražimo njegov osnovni uzrok i radimo na tome da ga razrešimo. Paralelno, osoba može osveštavati načine kako da se brine za sebe, kako da bude sa sobom, kako da uživa u tim trenucima, kako bi naučila da to vreme može biti itekako prijatno i opuštajuće. Kada osoba reši uzrok to se odražava na situaciju i sada i ovde i fobična reakcija izostaje.
Kako možemo pomoći sebi?
U situacijama kada je sa strahom povezana i neka vrsta poremećaja raspoloženja (npr. depresivni poremećaj) uz psihoterapiju može se prepisati i terapija medikamentima.
U situacijama kada oseti strah od samoće osoba može, kako bi sebi olakšala situaciju:
- Da nazove blisku osobu i podeli s njom svoj strah
- Da se bavi hobijem
- Da izgovori pozitivne afirmacije poput: "imam sve kapacitete za uspeh", "ja mogu da olakšam situaciju"…
- Pogleda dobar film
- Pročita knjigu
- Ode u šetnju
Važno je napomenuti da je sve navedeno ublažavanje simptoma, pa je stoga psihoterapija trajnije i uspešnije rešenje. U situacijama kada strah osećamo zbog gubitka voljene osobe potrebno je da prođete proces tugovanja kako bi se adaptirali na život bez te osobe. U tom slučaju potiskivanje tuge nikako nije preporučljivo.
(Izvor: B92 )