Hаšim Tači je Srbin?

Za svoje tvrdnje bloger iznosi i dokaze u vidu pisma mitrovičkog hodže - Turčina Mule Ibrahima, muftiji u Skoplju, u kome navodi da je pravu veru, islam, primio pop iz Srbice Radoslav Danilović, piše "Kurir".

- Primio je ime Jusuf, a važi za veoma uglednog čoveka među svojim kaurima. Mnogi su tamo u njegovoj parohiji pošli njegovim stopama i primili pravu veru. Ja mu ne smem verovati, kaurin je kaurin, držim ga na udaljenosti - piše u pismu hodže Mule Ibrahima, koje se u originalnom rukopisu čuva u istorijskom arhivu Turske u Ankari.

Drugi dokument koji dokazuje Tačijevu povezanost s Jusufom Tačijem čuva se u biblioteci manastira Hilandar, a datira iz 1898. godine, iz manastira Sokolica.

Tači ne radi na Mitrovdan
Tači zna veoma dobro svoje poreklo, ali i da ga krije. Krsna slava Danilovića je bila Mitrovdan, a Hašim Tači veoma dobro zna za svoje poreklo, ali ga krije iz političkih razloga. - Na Mitrovdan, svestan da mu je to slava, Tači ništa ne radi. Ne dolazi na posao - tvrdi bloger i dodaje da je tokom rata u glavnom štabu UČK u selu Brego Hodžes, revoltiran zbog neuspeha komandanata, na jednom od sastanaka to javno i rekao.
- Vi Šiptari ste nesposobni, a imate veliku sreću što vas vodim jer imam srpske krvi - prenosi bloger Tačijevo priznanje.

- To je spisak sveštenika i paroha. Kao paroh srbički, na spisku stoji pop Radoslav Danilović, koji je jedan od najrevnosnijih i najboljih sveštenika - navodi se u spisku.

Bloger ističe da se 14 godina nakon pravljenja ovog spiska taj isti pop Radoslav preobratio u islam.

- Primivši islam, pored žene, popadije sa kojom je živeo, Jusuf Tači se ženi Arnautkinjom iz nekog zaseoka sa Ćićevice. Ona umire na porođaju s prvim detetom. Tek s drugom Arnautkinjom, koja je bila iz Glogovca, dobija dedu Hašima Tačija i još četvoro dece. Iako kao musliman nije dobio versku upravu nad stanovništvom, većinu svojih parohijana uspeo je da preobrati u islam, verovatno se nadajući da će postati hodža i ponovo dobiti versku upravu tu u Srbici. Do kraja života, 1929. godine, to nije uspeo - objašnjava bloger za "Kurir".

Pogledajte još