Košarkaš sa Dedinja dugovao 8.000 evra za struju
Građani sa visokim primanjima, vlasnici vila iz cele Srbije, među najvećim su dužnicima EPS-a, ali i njima će, kao i ostalim dužnicima koji žive sa dvadesetak hiljada dinara mesečno, biti omogućen reprogram i otpis duga.
Najsiromašniji ne smeju da imaju taj luksuz da im se računi nagomilavaju, pa dažbine izmiruju redovno. Ako kojim slučajem i zakasne jer su, recimo, morali platiti detetu školovanje, EPS će ih upozoriti opomenom, a kasnije i isključenjem struje. Istovremeno će primenjivati isti aršin za sve - i bogati i siromašni imaće mogućnost da dug otplaćuju na rate, a onaj ko odjednom isplati dug, može da računa i na otpis do 40 odsto obaveze.
U Nišu, ali i na jugoistoku zemlje, 1.900 potrošača duguje po milion dinara. Mnogi od njih su građani sa redovnim platama - višestruko većim od tridesetak hiljada, koliki je tamošnji prosek.
Nebojša Spasojević, bivši sudija niškog Osnovnog suda, sada privatni izvršitelj, zna za primere gde dugovanja za struju dostižu i do 800.000 dinara.
On, takođe, kaže da ljudi imaju novac, ali da jednostavno neće da plaćaju obaveze. Naglašava, međutim, i da elektrodistribucija sve manje reaguje na dugovanja.
„Ranije su sudovi godišnje dobijali i po 15.000 predmeta. Danas ih kod svih izvršitelja nema ni hiljadu. I to su, međutim, sitni iznosi, od najviše 50.000 do 60.000 dinara, a koje su pravili građani koji nemaju novca“, objašnjava Spasojević.
Lazarevčani za struju duguju oko 200 miliona dinara. Istovremeno su njihova prosečna primanja, zahvaljujući Rudarskom basenu “Kolubara” i TEK-u u Velikim Crljenima, oko 70.000 dinara. Pored vila u elitnim delovima grada velike probleme prave i rubna naselja, Kaluđerica, Surčin, Ledine.. U pitanju su velike kuće, koje koriste struju za grejanje.
Slično je i u Vojvodini, a nezvanično saznajemo i struju redovno ne plaćaju i mnogi u tamošnjim elitnim naseljima Mišeluk i Kamenjaru.
Izvor: Blic