Grubješić: Parlamentarni izbori zajedno s beogradskim
Foto: Ana Dokučević / Beta-Medija Centar
Ona je, gostujući na RTS-u, kazala da će se vanredni parlamentarni izbori desiti ne zato što to želi ona ili bilo ko iz opozicije, već zato što to želi najveća stranka na srpskoj političkoj sceni Srpska napredna stranka i oni će odlučiti o tome kad će izaći na izbore.
Kada je reč o gradskim izborima, ona je kazala da se Beogradska inicijativa integriše u Gradski odbor i da će nastaviti zajedno da rade, ali da je najvažnije da pred Beograđane izađu sa jasnom politikom i programom i kredibilnim kandidatima za odbornike.
Nažalost, Beograđani ni ovog puta neće direktno birati gradonačenika, već će se glasati za odborničke liste, navela je Grubješićeva, dodavši da očekuje da izbori privuku veliku pažnju.
Prema njenim rečima, stranka još nije odlučila ko će biti kandidat za gradonačelnika, jer nisu odlučili da li će ići samostalno ili u koaliciji sa nekom drugom strankom.
"Kad budu raspisani izbori, svima će biti jasno ko će biti nosilac liste i ko je kandidat za gradonačelnika ispred naše liste", ukazala je Grubješićeva.
"Želim da se skine anatema sa Dinkićevog imena"
Komentarišući dovođenje u vezu lidera te stranke Mlađana Dinkića i sporne privatizacije, Grubješićeva je rekla da sa njim radi 16 godina, od čega 10 godina sluša o kiparskim parama, Nacionalnoj štedionici, Mobtelu.
"Neka su završene predistražne radnje i to je dobro. Vidimo da je tu država oštećena za oko 80 miliona evra, a samo bih podsetila da je ista država dala 900 miliona evra za sanaciju Agrobanke, Privredne banke Beograd, Razvojne banke Beograd ili da je Srbijagas u gubitku od milijardu evra", navela je Grubješićeva.
Ona je rekla da želi da veruje da su predstražne radnje urađene kako treba i da će u narednih šest meseci biti jasno ko je odgovoran, a ko nije, dodavši da želi da se anatema sa Dinkićevog imena konačno skine.
Grubješićeva je kazala i da je ta stranka podnela predlog zakona kojim se predviđa uvođenje neposrednog izbora gradonačelnika.
Ona je podsetila da su još 2011. prekupili više od pola miliona potpisa građana za direktan izbor gradonačelnika, a tu je sada dodat i pretežno direktan izbor odbornika, čime bi se dve trećine odbornika biralo po imenu i prezimenu.
Jedino se predsednik države bira imenom i prezimenom, a sve ostalo biraju stranke koje predlažu liste. Građani ne biraju pojedinca sa programom i integritetom, već glasaju za liste, a onda stranke raznim dogovorima stavljaju kandidate na razna mesta, što je demokrtiski deficit koji treba da se ispravi, smatra ona.
Prema njenim rečima, direktan izbor gradonačelnika ne odgovara stranačkim centralama koje vole da kontrolišu ko će predstavljati stranku u lokalnom ili republičkom parlamnetu, ali odgovara građanima da izaberu dobre kandidate.
Grubješićeva je dodala da se sve stranke zalažu sa decentralizaciju, ali vreme je da sa programskih načela pređu na dela i podrže usvajanje ovih zakona, među kojima je i predlog izmene i dopune Zakona o teritorijalnoj organizaciji prema kome bi Vršac, Kikinda, Bor i Pirot mogli da dobiju status grada, kao i zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara koji pravednije raspoređuje sredstva između republike, pokrajine i lokalnih zajednica.
Kada je reč o početku pregovora sa EU, Grubješić je kazala da je to dobra vest i da ne zna zašto bi bilo ko bio protiv toga da Srbija konačno dobije šansu da se kroz taj proces reformiše i transformiše u modernu i uređenju zemlju.
"Najranije kada bismo mogli da uđemo u EU pominje se 2020, iako mnogi kažu da je i to preambiciozno i preoptimištično, ali do tada treba da znamo šta radimo ovde, kako treba da uredimo Srbiju kako bi građanima konačno bilo bolje, a i kako bi se zvršila ova tranzicija kojoj ne vidimo kraja", rekla je Grubješićeva.