Svetsko prvenstvo u Rimu završeno sa 43 svetska rekorda

BEOGRAD, 2. avgusta 2009. (Beta) - Svetsko prvenstvo u plivanju, na kojem je postignuto 43 svetska i 57 evropskih rekorda završeno je u nedelju u Rimu.

Reprezentacije SAD i Kine osvojile su po 29 medalja.

Selekcija SAD je uspešnija pošto je osvojila po 11 zlatnih i srebrnih medalja i sedam broznanih, dok je Kina takođe osvojila 11 zlatnih odličja, ali sedam srebrnih i 11 bronzanih.

Selekcija Rusije treća je po broju osvojenih medalja - 20, od kojih po osam zlatnih i srebrnih i četiri bronzane.

Reprezentacija Srbije zauzela je osmo mesto u ukupnom plasmanu sa četiri osvojene medalje - tri zlatne i jednom srebrnom.

Vaterpolisti Srbije osvojili su zlato pobedom nad Španijom od 14:13, Milorad Čavić osvojio je zlatnu medalju u disciplini 50 metara delfin i srebrnu na 100 metara delfin stilom, dok je Nađa Higl osvojila zlato na 200 metara prsno.

Poslednjeg dana Svetskog prvenstva u Rimu svetske rekorde oborili su Američka štafeta na četiri puta sto metara meŠovito, Britanac Lijam Tnkok na 50 metara leđno, Ruskinja Julija Efimova na 50 metara prsno i Brita Štefen iz Nemačke u disciplini 50 metara slobodno.

I Čavić je oborio svetski rekord, u petak u polufinalu trke na 100 metara delfin on je plivao 50,01 ali je dan kasnije u finalu Majkl Felps popravio najbolji svetski rezultat na 49.82.

Felps je u Rimu osvojio pet zlatnih medalja (100 i 200 metara delfin, u štafetama na 4 X 100 i 4 X 200 slobodnim i 4 X 100 mešovitim stilom) i srebrnu medalju na 200 metara slobodnim stilom.

On je ukupno osvojio 24 medalje na svetskim prvenstvima (20 zlatnih i četiri srebrne) i time je najuspešniji plivač u istoriji takmičenja koje organizuje Svetska plivačka federacija (FINA).