Šta su menstrualni grčevi i kako ih se osloboditi
Dismenoreja je medicinski termin za bolne grčeve, koji mogu nastati u stomaku i karličnom predelu neposredno pre ili tokom menstruacije
Primarna/funkcionalna dismenoreja
Obično se javlja kod adolescenata.
Bol se obično oseća u donjem stomaku ili leđima i može biti srednje jak do nepodnošljivo jak.
Grčevi mogu početi između 6 meseci i 2-3 godine od prvog ciklusa.
Menstrualni grčevi često počinju neposredno pre ili na početku menstrualnog ciklusa i traju od jednog do tri dana.
Zavisno od godina žene, intenzitet grčeva se smanjuje ili potpuno prestanu. A, kod većine žena, bolovi potpuno nestanu posle porođaja.
Bol nije uzrokovan bilo kakvom bolešću ili abnormalnosti u materici ili ženskom produktivnom traktu.
Sekundarna Dismenoreja
Mnogo je češća kod žena u dvadesetim i tridesetim godinama.
Bol obično pocinje u donjem stomaku i moze da se širi na krsta i noge.
Bol obično počinje na početku menstrualnog ciklusa i traje duže nego uobičajeni grčevi.
Nije uvek u pitanju konstantan bol. Mogu biti i periodični grčevi, tup ili oštar bol i jak osjećaj probadanja u stomaku.
Kako se osloboditi menstrualnih grčeva
Najčešći metod koji najbrže oslobađa od bolova je uzimanje analgetika. Za instant olakšanje da, ali redovno uzimanje nije preporučljivo. Istraživanja pokazuju da redovna konzumacija takvih lekova može negativno uticati na sposobnost žene da zatrudni.
Da biste bili sigurni, razmislite o prirodnim, domaćim metodama oslobađanja od menstrualnih grčeva. Domaći lekovi nisu samo za redukciju menstrualnih tegoba, nego isto tako redukuju ili čak potpuno eliminišu stres, depresiju, anksioznost itd.
Ove domaće lekove žene obično počnu da uzimaju par dana pre i nastavljaju do kraja ciklusa.
Zdrava ishrana:
Istraživanja pokazuju da namirnice bogate arahidonskom kiselinom mogu pojačati grčeve, stoga je treba izbegavati. Ova hrana uključuje mlečne prozvode, zasićene masti i hranu životinjskog porekla. Umesto toga, radije konzumirajte namirnice kao što su losos, tunjevina, skuša ( sadrži linolensku kiselinu), zdrave masne kiseline koje pomažu da se mišići opuste.
Orasi i semenke kao što su lan, bundeva, susam i semenke suncokreta mogu pojačati lučenje prostaglandine (hormon koji utiče na kontrakcije). Uključite voće, povrće i držite se podalje od obrađene hrane. Povećajte unos hrane bogate kalcijumom, jer unošenje kalcijuma pomaže smanjenju menstrualnih grčeva. Unos hrane bogate kalcijumom nam je potreban svaki dan, i to, minimum 800 miligrama dnevno.
Birajte hranu bogatu magnezijumom, jer pomaže ublažavanju grčeva na dva specifična načina. Magnezijum pomaže poboljšanju tonusa mišića i prirodno djeluje na opuštanje mišića. On takođe pojačava sposobnost tela da apsorbuje kalcijum. Magnezijumom su bogati spanać, jogurt, sušeno voće, pasulj i grašak. Medicinski ekspeti preporučuju 500-1000 mg magnezijuma svaki dan od 15 - og dana menstrualnog ciklusa, sve dok menstruacija ne počne.
Vežbanje: Budite aktivni pre početka menstruacije. Lagane vežbe će olakšati menstrualne grčeve oslobađajući endorfin (hormon sreće) u vaš sistem, a endorfin je poznat kao prirodni analgetik. Kad je nivo endorfina visok, to vašem telu pomaže da bol redukuje i da se vi osećate bolje.
Prvi korak: Brzo hodanje, trčanje na traci, vožnja bicikla ili plivanje, bilo koja vrsta aerobika, najmanje tri puta nedjeljno po 30 minuta će vam biti i te kako od koristi. Radite lagano, uživajte i zapamtite - treba da opustite i telo i um. Ne iscrpljujte se previše na ionako iscrpljeno telo i um.
Probajte jednostavne vežbe: Postoji mnogo jednostavnih vežbi koje će da ubrzaju cirkulaciju krvi i da istegnu vaše napete mišiće, podižući nivo endorfina u organizmu. Probajte lagane kardio vežbe, vežbe istezanja ili jogu. Vežbanje će vam pomoći da zategnete mišiće i da se lakše nosite sa svim vrstama bola.
Vruća obloga: Napunite bocu vrućom vodom i stavite je na deo stomaka gde osećate najjači bol. To će vam opustiti mišiće i ublažiti ili potpuno eliminisati grčeve. Ako se ne osećate prijatno sa bocom na stomaku, probajte da na stomak stavite peškir natopljen u vruću vodu. Iscedite višak vode pre nego stomak prekrijete peškirom.
Topla kupka: Napunite kadu toplom vodom i sipajte morsku so i sodu bikarbonu. Ostanite u kadi najmanje 20 minuta. Opustiće vam mišiće i takođe ublažiti grčeve.
Koristite đumbir i bosiljak: Usitniti komad đumbira, dodati u šolju prokuvane vode, a zatim ostaviti par minuta. Proceđeni napitak piti tri puta na dan, po mogućnosti posle jela. Možete dodati med ili šećer. Isto tako, u prokuvanu vodu dodajte lišće bosiljka. Ohlađen napitak uzimajte svaki sat po šolju. Kofeinska kiselina, koju sadrži bosiljak, eliminiše bol, ublažava neprijatnost u stomaku i smanjuje menstrualne grčeve.
Konzumirajte metvicu: Nije preporučljivo za one koji pate od zeludačne kiseline. Metvica takođe oslobađa menstrualnih grčeva. Pijte čaj od metvice.
Pijte biljni čaj: Popijte jednu do dve šolje čaja od đumbira ili čaja od origana ili čaj od malina .
Dodajte cimet: Dodajte pola kafene kašičice cimeta u šolju mlijeka. Mleko pijte po mogućnosti ujutro ili neposredno pred odlazak na spavanje. Protiv-upalna svojstva cimeta pomažu u redukciji menstrualnih tegoba.
Više vode: Konzumiranje velikih količina vode mnogo pomaže. Sprečava dehidraciju, koja može pojačati grčeve.
Više tekućine: Što više limunade, biljnog čaja, supe ili bilo koje druge tople tekućine unosite u organizam, ne samo da će tijelo biti hidrirano, nego će pojačati protok krvi, što opušta mišiće. Pijte sok od ananasa. Ananas sadrži bromelain, koji opušta mišiće.
Izmiksajte sok: Kombinujte krastavac, repu, šargarepu i peršun i pripremite sok. Za najbolje rezultate, sok uzimajte 2-3 dana pre početka menstrualnog ciklusa.
Izvor: Žena sam ja