Njujork u Beogradu

Njujork je centar modernog čovečanstva. U Njujorku se nalazi tačka koja povezuje modernu umetnost – likovnu, muziku, balet… Zove se Linkoln Center. To je verovatno najuticajnije zdanje umetnosti, druge polovine dvadesetog veka. Linkoln centar je dom Metropoliten opere, Njujork siti baleta, Filharmonije, Džulijard škole... Tekst iz presa izložbe pod naslovom Umetnost inspiriše. Ovog puta je Beograd taj koji je inspirisan umetnošću, inspirisao Njujork, pa nam ostaje samo da se nadamo i uzvratnoj poseti: Beograd u Njujorku. Bilo bi lepo, pa i korisno! Zašto da ne?

39 grafičkih dela rađenih u tehnici siti štampe - 38 umetnika koji su sarađivali sa Linkoln centrom u Njujorku, više je nego dovoljno da se stekne uvid u modernu likovnu umetnost koju je gradila ova velika i značajna institucija stvarajući i utičući na američku umetničku scenu a preko nje, naravno, i na svetsku. Rezultat je izložba na koju je trebalo doći, koju smo videli, i koju ćemo pamtiti.

Izložba „New York u Beogradu“ je otvorena 26. novembra u Centru za posetioce Narodne banke Srbije na Slaviji u Nemanjinoj 17, i možete je videti do 24. decembra 2009. godine.

Narodna banka Srbije, postaje polako ali sigurno referentan galerijsko-muzejsko izlagačko-izložbeni prostor. Posle niza ne samo velikih i značajnih već i zanimljivih i obrazovnih izložbi, ova  potvrđuje još i to da galerija ima snagu da nas vodi kroz veliki broj različitih ideja i shvatanja moderne i savremene umetnosti.

Široko rasprostranjen značaj umetnika, lako prepoznatljivo delo, visok umetnički nivo na velikim formatima, zanatsko majstorstvo i virtuoznost u izvedbi-štampi, bogatstvo i šarolikost tema izraza, rukopisa, stilova... lične poetike i jedan prepoznatljiv senzibilitet američke moderne likovne scene u savremenoj svetskoj umetnosti daju ovoj izložbi draž i toplinu za nezaborav.

Sama postavka arhitektonski slobodna i nesputana, gotovo nonšalantno tretirana u prostoru, ističe svaki rad ponaosob ali i celini daje mogućnost sagledavanja iz više uglova i to slobodno po izboru krećući se od panoa-zida do drugog pa između i ka i od, ali, nikako pored, to je gotovo nemoguće, publika je uživala i uživaće tako 39 puta 38.

Naravno da su i saradnici veoma bitni, imati sluha i meru u ukusu za prave vrednosti u pravo vreme i na pravom mestu, i dobijamo više nego odličan rezultat. Izložbu su organizovali UKT Marketing Consulting iz Beograda i Visconti Fine Art iz Ljubljane u saradnji sa Narodnom bankom Srbije, dok su projekat podržali i pomogli Telekom Srbija i Reiffeisen Leasing. I na samom otvaranju mogli smo da uživamo u kvalitetnim vinima sponzora otvaranja izložbe Mali podrum Radovanović.

Na izložbi, i o izložbi su govorili Gordana Petković, generalni sekretar NBS, Draško Tanasković, predsednik UKT, Živa Vujić, suvlasnik Viskonti galerije u Ljubljani i Dušica Živković, pomoćnica ministra za kulturu za zaštitu kulturne baštine.

Ne mogu a da ne kažem i imena umetnika čija dela možemo videti na izložbi: Dennis Asbaugh, Will Barnet, Jennifer Bartlett , Ed Baynard, Mel Bochner , Ilya Bolotowsky, Gary Bukovnik, Dan Christensen , George Condo, Mark DiSuvero , Dorothy Gillespie, Sam Gilliam, Glenn Goldberg , Valerie Jaudon, Steve Joy, John Kelley , Bill Komoski , Joyce Kozloff, Robert Kushner, Sheridan Latimer, Robert Mangold, Carlo Maria Mariani, Judith Murray, Don Nice, Robert Zakanitch, Hans Meyer Peterson, Peter Plagens, Kenny Scharf, Steven Sorman, Pat Steir, Donald Sultan, Philip Taaffe, Jamie Wyeth, Peter Young, Kes Zapkus, Clifford Singer, Joan Thorne, Ben Schonzeit...

I to bi bilo sve za sad narode ili That is All, Folks, što se mene tiče želim da još jednom prošetam do Slavije i u malo manjoj gužvi na miru još jednom uživam u izložbi. 

Dragan Kljajić

Pogledajte još