VREME JE ZA DETOKSIKACIJU: Veliko prolećno čišćenje organizma
Tokom zime telo je "usporeno", a jaka, jednolična i masna hrana, kao i nedostatak aktivnosti, stvaraju osećaj umora i zapuštenosti. Telo je najbolje "probuditi" upravo uz pomoć zdrave hrane i biljnih čajeva i očistiti ga od masnoća i nagomilane soli. Čišćenje organizma se radi dva puta godišnje, a traje najmanje deset dana. Prvi efekti i vraćanje energije osetiće se posle nedelju dana.
Voda
Bez dovoljno vode, telo ne može da izbacuje štetne supstance. Najvažnije je popiti pola litre vode ujutro, čim se ustane. Voda ne sme da bude hladna, već mlaka. U Aziji se, čak, pije topla voda, jer rastvara masnoće.
Šećer
Ne treba se odricati kafe ukoliko pričinjava zadovoljstvo, ali treba izbaciti beli šećer. Uvek ga treba zameniti žutim ili medom. Takođe, treba maksimalno smanjiti unos soli u organizam. Umesto tri kafe dnevno, bolje je popiti jednu i dva čaja. Zeleni čaj čisti organizam od toksina i sadrži antioksidanse, koji jačaju jetru. Odličan izbor je i čaj od semenki lana.
Povrće
U organizam treba unositi što više voća i povrća, ali svežeg, ako ste u mogućnosti - organsko. Tokom prolećnog čišćenja treba izbegavati namirnice životinjskog porekla, a naročito suhomesnate (salame i kobasice) i zameniti ih ribom. Povrće treba jesti u sezoni, a proleće je pravi trenutak za zelenu salatu, rotkvice, mladi luk, peršun, prokelj, spanać, kelj, karfiol... Naročito je zdravo zeleno lisnato povrće koje ima hlorofila, jer najefikasnije eliminiše toksine, poput teških metala. Odličan izbor je i potočarka - čisti bubrege i jetru.
Krastavac
Pored toga što se više kalorija potroši dok se pojede nego što se unese u organizam, krastavac je prepun vitamina, vode i minerala. Može da rastvori kamen u bubregu i eliminiše toksine. Dobar je za dijabetes, snižava pritisak i sadrži silicijum koji hrani nokte i kosu.
Limun
Pored toga što sadrži vitamin C, limun čisti jetru i rastvara toksine, što pomaže izbacivanju iz organizma. Limunada pomaže da se izbaci višak žuči. Limun je najbolje piti ujutro, kao limunadu posle prve čaše mlake vode.
Brašno
Umesto belog brašna treba koristiti heljdu, lan ili proso, a umesto belog - integralni pirinač. Ne treba jesti margarin, puter, majonez i zrele sireve.
Ljuto
Beli luk je lekoviti prirodni antibiotik i moćan antioksidans koji aktivira enzime jetre i poboljšava cirkulaciju. Jede se svež, najbolje kroz salatu, a ljuta papričica (koja je dobra za srce, bubrege, pluća, pankreas, slezinu i želudac) može da se jede i sušena.
Šetnja
Treba povećati fizičku aktivnost i početi sa redovnom jutarnjom gimnastikom i šetati svaki dan po najmanje pola sata. Poželjno je plivati, ali treba pešačiti i izbegavati prevoz svaki put kada na odredište može da se stigne korakom.
RECEPTI
ČAJ OD LANA
Dve velike kašike lana treba preliti sa 250 mililitara tople vode, promešati i ostaviti da odstoji oko sat vremena. Procediti i piti ujutro pre doručka.
ZELENI SMUTI
Pola šolje zelenog povrća (peršuna, bosiljka, blitve, kelja), jabuku, bananu, pola limuna i 200 miligrama vode miksati nekoliko minuta dok se ne pretvori u sok. Pije se odmah, umesto obroka.
SOK OD LJUTE PAPRIČICE
U limunadu treba dodati pola kašičice ljute papričice, pa zasladiti medom po želji. U nera dijeti se ovakav sok zaslađuje sa javorovim ili palminim sirupom za detoksikaciju i mršavljenjem, ali to ne treba raditi ukoliko sirup nije organskog porekla.
PREDLOG DNEVNOG MENIJA:
Buđenje: dva decilitara mlake vode
Doručak: zeleni čaj, šoljica pahuljica, dva decilitara dijetalnog jogurta, bobičasto voće ili kruška
Ručak: čorba od povrća, riba na žaru, blitva sa krompirom, salata zelenih listova začinjena limunovim sokom i maslinovim uljem, voće i dva decilitara vode
Užina: jabuka ili grejpfrut, jogurt i dva decilitara vode
Večera: čorba, tunjevina, salata zelenih listova, povrće, dva decilitara vode i čaj od koprive.
Izvor: Novosti
Foto: Ilustracija/Pixabay.com