Partizan bolji od Žalgirisa

BEOGRAD, 25. novembra 2010. (Beta) - Košarkaši Partizana pobedili su u Beogradu litvanski Žalgiris sa 68:62 (23:14, 21:15, 10:14, 14:19), u utakmici šestog kola Grupe A u Evroligi.

To je četvrta pobeda Partizana u Grupi A, a toliko ima i Žalgiris.

U hali Pionir, pred 7.800 gledalaca, najefikasniji u ekipi Partizana bio je Dragan Milosavljević sa 19 poena, 12 je postigao Oliver Lafajet, a po devet su dodali Jan Veseli, Džejms Gist i Nejtan Džavaji. Gist je imao i osam skokova, a Džavaji sedam.

U litvanskom timu, koga sa klupe predvodi srpski trener Aco Petrović, najefikasniji je bio Mirza Begić sa 19 poena, a Dedžuan Kolins dodao je 12.

U prvoj utakmici Žalgiris je u Kaunasu pobedio Partizan sa 73:62, pa će biti u prednosti za plasman u Top 16, ako obe ekipe budu imale isti broj pobeda.

Partizan će u sledećem kolu, 1. decembra, gostovati ruskom Himkiju, dok će Žalgiris dan kasnije na svom terenu igrati s izraelskim Makabijem.

Partizan je pobedio, ali nije uspeo da zabeleži razliku veću od 11 poena, sa koliko je poražen u Litvaniji. Crno-beli nisu bili previše daleko od toga, ali su odigrali dva potpuno različita poluvremena. Sjajno prvo, i drugo u kome ga je od poraza spasao Dragan Milosavljević.

Partizan je dobro počeo meč i već u prvoj četvrtini došao je do dvocifrene prednosti. Šampion Srbije igrao je brzo i pogadjao je više šuteva, ali se i bolje prilagodio nešto oštrijem sudijskom kriterijumu. Džavaji je sa linije za slobodna bacanja na kraju deonice doneo svom timu prednost od 23:12.

Žalgiris nije pogodio nijednu "trojku" u prvom poluvremenu, a Partizan su predvodili Lafajet, Džavaji i Veseli.

(old_image)Svaki put kada je gostujući tim vezao četiri poena, crno-beli bi odgovorili košem. Osim toga, domaći tim kontrolisao je i reket, na trenutke igrao atraktivno, a "trojkom" Milosavljevića u poslednjoj sekundi druge čevrtine došao je do maksimalnih 15 poena prednosti -44:29.

Razlika je mogla na poluvremenu da bude i veća, ali Žalgiris su koliko-toliko u igri držali Begić, Kolins i Trevis Votson.

Partizan je i u drugom poluvremenu nastavio sa dobrom igrom. Posle koševa Milosavljevića i Gista, crno-beli su došli do najveće prednosti od 21 poena, 50:29.

Katić je sredinom deonice dao još jedan koš za 52:31, ali tada je nastao period u kome domaći tim pet minuta nije postigao nijedan poen.

Žalgiris tada nije igrao preterano kvalitetno, ali je polako smanjivao razliku, koja je pala na samo 11 poena, 54:43, posle "trojke" Mantasa Kalijentisa, prve za litvanski tim na utakmici. "Zeleni" su mogli još više da pridju, ali je Begić promašio čak
pet penala.

Igrači Partizana krajem treće i početkom poslednje četvrtine jako su teško davali koševe, promašivali su "nemoguće", a lopta je dva puta izlazila iz koša. Tek u 29. minutu Lafajet je iskoristio dva penala i tako postigao prve poene za svoj tim posle više od pet minuta.

Slično je bilo i u nastavku poslednje deonice, ali sa bitnom razlikom što se raspucao Milosavljević i počeo da daje koševe i tako malo donese olakšanje svojoj ekipi i publici. Dok je bio na parketu, dao je sve poene Partizana osim jednog koša Gista.

Crno-beli su tada došli do željenih 11 poena prednosti, ali je kapiten Žalgirisa Paulijus Jankunas postigao "trojku" za 68:60, a Kolins je nešto kasnije pogodio oba penala za konačnih 68:62.

Partizan - Žalgiris 68:62 (23:14, 21:15, 10:14, 14:19)

Dvorana:
Pionir. Gledalaca: 7.800. Sudije: Jungebrand (Finska), Koromiljas (Grčka), Perez Niz (Španija).

Partizan:
Lafajet 12 (3as), Kecman 2, Klobučar 2, Jaramaz, Lučić, Milosavljević 19 (5-5 za dva, 3-3 za jedan), Katić 6, Džavai 9 (7sk), Božić (4as), Gist 9 (8sk), Veseli 9, Đekić.

Žalgiris:
Pocius 6, Kalnietis 6, Delininkaitis 5 (4sk), Klimavičijus, Jankunas 6 (11sk), Begić 19, Kuzminskas, Šalenga, Milaknis 2, Votson 6, Kolins 12, Samhan.

Grupa A

Prokom - Himki 71:67
Partizan MTS - Žalgiris 68:62
Makabi - Kaha Laboral 81:70

Tabela: Makabi 5-1, Žalgris 4-2, Partizan 4-2, Kaha Laboral 2-4, Himki 2-4, Prokom 1-5.