Španija preko Francuske do polufinala

Aktuelni evropski i svetski šampioni pobedili su u Donjecku sa 2:0, golovima Ćabija Alonsa u 19. i iz penala u 90. minutu.

Španija će u polufinalu igrati protiv Portugala, u sredu 27. juna, takođe u Donjecku.

U drugom polufinalu Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini, 28. juna u Varšavi, igraće Nemačka i pobednik sutrašnjeg duela Engleska - Italija.

POGLEDAJ VIDEO: Španija - Francuska 2:0

Španija je večeras potpuno kontrolisala igru u prvom poluvremenu, ali je, osim akcije u 19. minutu, nedostajala završnica.

Francuzi su prvi šut u okvir gola uputili u 32. minutu, kada je Joan Kabaj iz slobodnog udarca s oko 25 metara pokušao da savlada Ikera Kasiljasa. Lopta je išla pod prečku, ali je odlično intervenisao golman Španije.

Izabranici selektora Lorana Blana u drugo poluvreme ušli su ofanzivnije nego u prvo, ali zbog grešaka u dodavanjima nisu uspeli da stvore mnogo prilika za gol.

Najbolju šansu za izjednačenje imao je Matje Debuši u 60. minutu, kada je posle centaršuta Riberija šutirao glavom sa 11 metara po sredini malo preko gola.

Dva minuta kasnije Španci su mogli da povećaju prednost posle dodavanja Ćavija Ernandesa ka Fabregasu, ali je na vreme istrčao golman Ugo Loris i otklonio opasnost pred svojim golom.

Do kraja meča obe ekipe su imale još nekoliko napada ka protivničkom golu, ali bez završnog udarca sve do 90. minuta kada je dosuđen penal za Španiju.

Italijanski sudija Nikola Ricoli pokazao je na belu tačku posle duela Pedra Rodrigesa i Antonija Reveljea, a Alonso je jubilarnu 100. utakmicu obeležio još jednim golom. On je šutirao u levu stranu, a Loris se bacio u desnu.

Bila je ovo prva pobeda Španije protiv Francuske na nekom velikom međunarodnom takmičenju.