Dačić u UN: Uprkos potezima Prištine, formiraće se ZSO
Obraćajući se predstavnicima država-članica Saveta bezbednosti UN, Dačić je objasnio da se Priština nije trudila da stvori pogodnu klimu, a često ni osnovne uslove da Srbi izađu na lokalne izbore.
"U takvoj atmosferi nije bilo lako lobirati za izbore, a još manje izaći na njih. I pored svega toga, Vlada Srbije je izuzetno zadovoljna činjenicom da je u srpskim opštinama glasalo više od 45.000 birača", rekao je Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN.
Iako smo se veoma često susretali sa zabranama dolaska najviših državnih funkcionera na Kosovo i Metohiju, ipak smo uspeli da motivišemo Srbe da izađu na lokalne izbore, dodao je on.
Srpski premijer je apelovao na Prištinu i međunarodne činioce da obezbede uslove za održavanje drugog kruga lokalnih izbora u opštinama sa srpskom većinom, kako se ne bi ponovilo grubo kršenje izborne procedure kao što je bio slučaj 3. novembra.
Dačić je, uoči sednice u Njujorku, razgovarao sa ambasadorom Rusije u UN Vitalijem Čurkinom. Na tom sastanku je, kako je saopštio premijer, dogovoreno da nastupi Srbije i Rusije u UN budu koordinirani kada su na dnevnom redu pitanja od zajedničkog interesa. "Ruska Federacija u potpunosti podržava stavove Srbije kada je u reč o Kosovu i Metohiji i ti stavovi se ogledaju i u našem protivljenju da Unmik menja svoje kapacitete i u zalaganju da Unmik i Kfor i Euleks ostanu što duže na KiM, kao i da se do kraja sprovede istraga o trgovini ljudskim organima", rekao je Dačić.
"Još jednom oštro osuđujemo nasilje koje je u Mitrovici dovelo do ponavljanja prvog kruga, i ističemo rešenost Beograda da, koliko je u njegovoj moći, pomogne u privođenju izgrednika pravdi", rekao je Dačić.
On je izrazio zadovoljstvo zbog uspeha ponovljenog prvog kruga glasanja u severnoj Kosovskoj Mitrovici, koje je proteklo bez ikakvih incidenata.
Ipak, Dačić je ukazao da je "ostalo nejasno zašto je OEBS tražio da se prebrojavanje glasova obavi van Kosovske Mitrovice u sredini gde žive Albanci kada za to nije bilo nikakvih razloga".
Dačić je podsetio da iako su vrlo precizno u Briselu ugovoreni svi detalji predizbornog procesa, uoči glasanja je bio neophodan još jedan sastanak kako bi se još jednom utvrdila već odavno utvrđena listu uslova, jer Priština u međuvremenu skoro nijedan nije ispunila.
Generalni sekretar Ban Ki-mun je u izveštaju istakao značaj uspeha lokalnih izbora, naročito na severu Kosova, ocenivši da će to imati uticaja na buduću konsolidaciju mira i stabilnosti na Kosovu, a samim tim i na evropske aspiracije Srbije i Kosova.
"Obe strane su preduzele impresivne korake da bi se približile tom cilju i dalji napredak u normalizaciji odnosa, pod kriterijumima EU, biće od najvećeg značaja", naveo je generalni sekretar UN.
Slučaj Fatmira Ljimaja, bivšeg ministra za transport u kosovskoj Vladi i njegovih saradnika koji se terete za ubistva, mučenje i ugrožavanje zdravlja srpskih i albanskih civila i ratnih zarobljenika u bazi OVK u selu Klečka, "jasno govori o slabosti pravosuđa na KiM i uticaju političkih moćnika, većinom regrutovanih iz redova nekadašnje OVK, na celokupan politički, pravni i društveni sistem na KiM, uključujući i međunarodnu pravosudnu komponentu", ističe Dačić.
Srbija je neprijatno iznenađena odlukom o oslobađanju Ljimaja, ali se nada da će tužilac EULEKS-a na nju uložiti žalbu, rekao je Dačić.
On je takođe dodao da Beograd još jednom ističe značaj potpune i efikasne istrage optužbi za trgovinu ljudskim organima, koje su sadržane u izveštaju Dika Martija.